Soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne - które najlepsze? SOCZEWKI365.PL SP. Z O.O.

Soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne - które najlepsze?


www.soczewki365.pl

Jeśli zdecydowaliśmy się porzucić okulary na rzecz szkieł kontaktowych, to nadszedł czas zastanowić się, kiedy będziemy wymieniać je na nową parę. Możliwości jest sporo, ale najczęściej poleca się soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteśmy zdyscyplinowani oraz ile pieniędzy możemy wydać na korektę wzroku.

Przyjmuje się, że najlepszą opcją są soczewki jednodniowe, ponieważ nie wymagają dodatkowej pielęgnacji. Mimo to, nadal dużą popularnością cieszą się soczewki miesięczne, które są z reguły tańszą alternatywą, ale pacjent musi dbać o ich higienę i przechowywanie, co nie zawsze jest takie oczywiste. Dobrym wyjściem wydają się zatem soczewki dwutygodniowe, które nosimy krócej, więc powinny być bezpieczniejsze, ale one również potrzebują specjalnego płynu i pojemniczka. Warto więc poznać zalety i wady każdego z tych rodzajów, żeby wybrać wersję odpowiednią dla swoich przyzwyczajeń i portfela.

 

Soczewki jednodniowe

Soczewki jednodniowe są najczęściej polecaną i uważaną za najzdrowszą metodę korekcji wady wzroku. Nie trzeba przy nich stosować dodatkowej pielęgnacji, dzięki czemu są dużo wygodniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu. Noszenie soczewek jednodniowych to:

 • brak konieczności codziennej dezynfekcji soczewek. Nie trzeba kupować dodatkowych płynów i pojemników, których również należy pilnować, aby się nie przeterminowały. Nie musimy również zabierać niczego ze sobą na wyjazdy, wystarczy opakowanie soczewek.
 • wygoda i wysoki komfort noszenia, spowodowany tym, że nie ma konieczności czyścić je po zdjęciu. Po całym dniu ich noszenia po prostu wyrzucamy stare, a następnego dnia zakładamy nową parę. Sprawia to, że proces zdejmowania i zakładania soczewek jest szybszy i łatwiejszy.
 • mniejsze ryzyko infekcji, które zawsze istnieje, ale prawdopodobieństwo popełnienia błędów przy pielęgnacji maleje, ponieważ zużyte szkła kontaktowe po prostu wyrzucamy.
 • szansa na okazjonalną rezygnację z okularów z racji tego, że soczewki nadają się do noszenia tylko na jeden dzień można założyć je na specjalną okazję, a później i tak lądują w koszu.
 • wyższa cena to w sumie najpoważniejsza wada soczewek jednodniowych. Koszt jest większy niż w przypadku szkieł w dwutygodniowym czy miesięcznym trybie wymiany.

Bardzo ważnym aspektem jest to, że na niedokładnie czyszczonych soczewkach pozostają drobnoustroje mogące wywoływać infekcje. Dlatego należy poważnie zastanowić się, czy mimo wyższej ceny nie warto zainwestować w soczewki jednodniowe.

 

Soczewki dwutygodniowe i miesięczne – dla kogo?

Mimo że soczewki jednodniowe proponuje się jako najlepszy rodzaj, to szkła dwutygodniowe i miesięczne są nadal bardzo popularne. Soczewki dwutygodniowe:

 • to dobry kompromis, ponieważ spośród soczewek, które wymagają pielęgnacji mają najkrótszy tryb wymiany,
 • cieszą się niższą ceną niż soczewki jednodniowe,
 • są bardziej higieniczne od soczewek miesięcznych, ponieważ wymienia się je co dwa tygodnie.

Mimo tych zalet należy pamiętać, że one również wymagają dokładności w czyszczeniu. Dlatego można zastanowić się na zakupem soczewek miesięcznych, pod warunkiem, że jesteśmy pewni swojej dbałości o dokładną higienę. Soczewki miesięczne to:

 • najkorzystniejsza cena,
 • duża wydajność,
 • konieczność zakupu specjalnego płynu i pojemnika.

Są one jednak równie wygodne w noszeniu jak soczewki jednodniowe, a ryzyko powikłań wynika najczęściej z ich nieprawidłowego przechowywania i pielęgnacji.

 

Które soczewki kontaktowe najlepsze?

Decydując się na soczewki kontaktowe należy pamiętać o tym, że niższa cena soczewek dwutygodniowych i miesięcznych to nie wszystko. Jeśli tryb życia pacjenta pozwala należycie o nie zadbać przy użyciu specjalnych płynów to są dobrym wyjściem. Natomiast w przypadku, gdy wiemy, że codzienna pielęgnacja będzie kłopotliwa, to warto zainwestować w soczewki jednodniowe. Zawsze należy udać się do specjalisty, który doradzi przy wyborze. Wszystkie rodzaje soczewek kontaktowych są dostępne w sklepie internetowym na soczewki365.pl.

SOCZEWKI365.PL SP. Z O.O.
Tel.: +48717345332
Polna 12
55-114 Strzeszów
dolnośląskie
WWW: